Inseminacija predstavlja postupak veštačkog unošenja semena muškog partnera ( sperme ) odgovarajućim fleksibilnim kateterom u vreme ovulacije u određeni segment reproduktivnog trakta žene i to u:
Inseminacija se savetuje kod parova kod kojih postoji:
Priprema pacijenata za inseminaciju podrazumeva:
Inseminacija se može izvesti:
Tajming kod insemincije je veoma bitan, jer se insemincija radi ili neposredno pre ili odmah nakon ovulacije. Tačan termin inseminacije odnosno ovulacije određuje se ultrazvučnim praćenjem rasta folikula ( folikulometrijom ) I debljine endometrijuma i određivanje nivoa luteinizirajućeg hormona.
U koliko se radi o tempiranoj ovulaciji injekcijom hCG onda se obično inseminacija radi 36 h nakon injekcije.
Inseminacija je jednostavna intervencija i traje od 5-10 minuta i u najvećem broju slučajeva je potpuno bezbolna. Na dan inseminacije potrebno je da muški partner da uzorak sperme za inseminaciju nakon 3 dana apstinencije.
U matericu se posebnim kateterom unosi 1-1.5 ml prethodno pripremljenog semena. Nakon inseminacije, preporučljivo je da žena nastavi da leži neko vreme (20-ak minuta). Prve dve nedelje nakon inseminacije pacijentkinja je na terapiji Utrogestanom, nakon čega radi test iz krvi kako bi se ustanovilo postojanje trudnoća.
Inseminacija se može ponoviti 3-4 puta nakon čega se ako nema uspeha preporučuje vantelesna oplodnja.